Weekend zwiedzania i kultury

Portugalia to państwo, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego? Bo wg. portugalskiego powiedzenia Braga się modli, Coimbra studiuje, Lizbona tańczy, a Porto pracuje.

Nasze ekonomistki z projektu PO WER odwiedziły piękne miejscowości od północy po południe Portugalii. Przygoda ze zwiedzaniem rozpoczęła się w Lizbonie w Pasteis de Belem- w smakowicie pachnącej cukierni. To zasługa babeczek Pasteis de Nata (tarty jajeczne), które tylko tam smakują tak pysznie! Chadzając malowniczymi ulicami dziewczyny zwiedziły łuk Rua Augusta oraz najpiękniejszą Katedrę Sé- jedyną taką w Portugalii.

Vasco da Gama- najsłynniejszy portugalski podróżnik, wyruszał własnie z Lizbony, a dokładnie z Torre de Belem- to miejsce również odwiedziły nasze ekonomistki. Stamtąd rozciąga się piękny widok na rzękę i ocean Atlantycki.

Nasze praktykantki zwiedzały również malownicze lizbońskie uliczki, na których dźwięcznym portugalskim językiem kupcy zachęcali do zakupów pamiątek.

Zwieńczeniem tego dnia była wizyta w Fatimie, gdzie dziewczyny mogły na własne oczy zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, Kaplice Objawień, Bazylikę Trójcy Przenajświętszej i dowiedzieć się o 3 tajemnicach fatimskich.

Sobota już od samego rana zapowiadała się ciekawie. Najpierw przejażdżka pociągiem międzymiastowym do Porto, gdzie dziewczyny zobaczyły wyjątkowy dworzec ze ścianami ozdobionymi ręcznie malowanymi płytkami ceramicznymi zwanymi azuleos. Następnie pieszo przeszły przez Dom Luis-most nad rzeką Duoro, wpływającą do oceanu. A przy nabrzeżu zaglądały do Ribeiry- dzielnicy ze starymi ciasnymi uliczkami. Po zwiedzaniu Porto był czas na obowiązkowe zakupy.

Niedziela to kolejny dzień, w którym nasze uczestniczki projektu PO WER zwiedzały Portugalię. Tym razem udały się do Viana do Castelo, nadoceanicznej miejscowości na północy Portugalii. Na szczycie góry Monte de Santa Luzia zwiedziły Sanktuarium Świętej Łucji, a później jadąc stromą i wąską drogą dotarły na piękną piaszczystą plażę, na której mogły cieszyć się promieniami październikowego słońca i kąpielą w oceanie.

Tyle pięknych widoków zobaczyły nasze dziewczyny w ten weekend. Od poniedziałku zaczynamy drugi tydzień praktyk. Keep your fingers crossed!