Nasze Ekonomistki poznają kulturę i zabytki Portugalii

Wyjazd na staż zagraniczny to nie tylko wykonywanie obowiązków w miejscach praktyk. Jest to również czas na poznanie kultury danego kraju, jego tradycji, najważniejszych zabytków. Dzięki realizowanemu w naszej szkole projektowi Erasmus+ „Staszic Zawodowiec w Europie” my też miałyśmy taką możliwość w miniony weekend.

W sobotę nasi przyjaciele z Portugalii zorganizowali nam cudowną wycieczkę do Aveiro, która jest nazywana “Wenecją Portugalii” ze względu na kanały wodne, które je przecinają oraz możliwość rejsów tradycyjnymi łodziami. Wycieczka nie byłaby zaliczona bez odwiedzenia Costa Nova – urokliwej mekki turystów z kolorowymi domkami w paski, nad oceanem oraz przepięknymi plażami. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Fatimy – niewielkiego miasta w środkowej Portugalii i zarazem jednego z największych centrów pielgrzymkowych świata chrześcijańskiego, porównywalnego z francuskim Lourdes czy polską Częstochową.
W niedzielę po śniadaniu wybralismy się pociągiem na wycieczkę do Porto – drugiego, największego miasta Portugalii. Czym wyróżnia się Porto? Historycznym starym miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO (głównie dotyczy to dzielnicy Ribeira), kolorowymi fasadami budynków i kościołów (z których część pokryta jest płytkami azulejos), dobrym jedzeniem, luźną atmosferą i łagodnym klimatem. Do tego Porto położone jest bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim i przy ujściu rzeki Duoro. Zwiedzając Porto nie moża ominąć stacji kolejowej Porto-São Bento. Nie powinno nas zmylić przeznaczenie tego miejsca! Wnętrze stacji jest jedną z największych atrakcji turystycznych Porto. Wewnętrzne ściany wypełnione zostały olbrzymimi pracami przedstawiającymi historię Portugalii, które stworzono z wykorzystaniem płytek azulejos (wykorzystano ponad 20 000 płytek!).
Zmęczone, ale naładowane dobrą energią wróciłyśmy do Bragi, żeby w poniedziałek znowu spotkać się z naszymi przemiłymi pracodawcami.